Siirry sisältöön
Aikatauluja

Aikatauluja

Kevätlukukausi 2020

Kevätlukukausi ti 7.1.– la 30.5.2020 (95 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 13.2.
  • talviloma ma 17.2.– pe 21.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen to 9.4.– ma 13.4.
  • helatorstai to 21.5.
  • kevätjuhlat la 30.5.2020
  • 7.1. ti Koulutyö alkaa
  • 9.–11.1. IB1 Group 4 project in Lammi
  • 9.1. to Joulunäytelmä klo 18.00, I roolijako
  • 10.1. pe Joulunäytelmä klo 18.00, II roolijako
  • 11.1. la Joulunäytelmä Rinnekodille klo 13.00, I roolijako, klo 16.00 joulunäytelmä, II roolijako
  • 13.–22.1. Abiturienttien ilmoittautuminen yo-tutkintoa edeltäviin valmennustilaisuuksiin
  • 14.1. ti Lukion esittely kouluun pyrkiville 9.-luokkalaisille klo 13.00, IB-linjan esittely klo 14.00 (sekä suomeksi että englanniksi)
  • 15.1. ke Tiedotustilaisuus kouluun pyrkivien toisluokkalaisten vanhemmille klo 18.30
  • 19.–25.1. 8c:lla ranskalaisia vieraita
  • 20.1. ma Rehtorin info abiturienteille sekä info kevään 2020 ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.20-12.45 juhlasalissa
  • 21.1. ti 3. luokkien kielivanhempainilta klo 18.00
  • 22.1. ke Abit–opet lentopallo-ottelu klo 12.30–14.00
  • 23.1. to 3. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla; Vanhempainraati klo 18.00–20.00 kirjastossa
  • 24.1. pe 3. jakson koeviikko, 6. palkin koe oppitunneilla; Perusopetuksen liikuntapäivä; Reaalin preliminääri (UE, ET, YH, KE, GE, TE) tai kurssin normaali loppukoe
  • 27.1. ma 3. jakson koeviikko, 1. palkin koe / Äidinkielen lukutaidon preliminääri
  • 28.1. ti 3. jakson koeviikko, 2. palkin koe / Toisen kotimaisen kielen preliminääri
  • 29.1. ke 3. jakson koeviikko, 3. palkin koe / Pitkän ja lyhyen kielen preliminääri
  • 30.1. to 3. jakson koeviikko, 4. palkin koe / Lyhyen ja pitkän matematiikan preliminääri
  • 31.1. pe 3. jakson koeviikko; Reaalin preliminääri  (PS, FF, HI, FY, BI) tai kurssin normaali loppukoe
  • 1.2.-8.2. Lukion 2. vuosikurssin pitkän ranskan opiskelijoilla vieraita Lyonista
  • 3.2. ma Lukion selityspäivä; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen;  8A:n ja 8D:n ranskanlukijoilla leirikouluvieraita Ranskasta 3.–7.2.
  • 4.2. ti 4. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Lukion kielilinjan ja IB-linjan yhteinen esittelytilaisuus hakijoille ja huoltajille klo 18.00–20.00; IB-linjan esittely (englanniksi) klo 18.45; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 13.30
  • 5.2. ke City Shaper, First Lego League -aluekilpailu
  • 8.2. la Soveltuvuuskoe kouluun pyrkiville klo 10.00
  • 11.2. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 12.2. ke Abit–henkilökunta -ilta klo 18.00–20.00
  • 13.2. to Penkinpainajaiset, koulu päättyy klo 12.00; Vanhat tanssit vanhemmille klo 17.30 ja 19.30
  • 14.2. pe Vanhojenpäivä: tanssiesitykset klo 10.30 ja 12.30. Koulupäivä päättyy klo 13.30.
  • 17.–21.2. Talviloma
  • 17.2.–9.3. Abien lukuloma
  • 18.2.–10.3.2020 Yhdeksäsluokkalaisten yhteishaku
  • 25.2. ti Äidinkielen kirjoitustaidon preliminääri
  • 27.2.–6.3. IB2 mock exams
  • 28.2. pe Kalevala-aamunavaus

  • 10.3. ti  YO: äidinkieli, lukutaidon koe ja suomi toisena kielenä -koe; Abiturienttien ilmoittautuminen korotustentteihin päättyy; Yhdeksäsluokkalaisten yhteishaku päättyy klo 15.00
  • 12.3. to YO: äidinkieli, kirjoitustaidon koe
  • 13.3. pe YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä
  • 16.3. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä
  • 16.–20.3. 8. luokkalaisten työelämään tutustumisjakso
  • 18.3. ke YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä
  • 19.3. to Valinnaisainetori 7.-luokkalaisille; 7. luokkien vanhempainilta klo 18.00
  • 20.3. pe YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä
  • 24.3. ti YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto
  • 25.3. ke Lukion 2. vuoden pitkän matematiikan opiskelijoita (n. 30) vierailulla Planmecalla. Vierailu alkaa klo 14.30.
  • 26.3 to YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia; 4. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 27.3. pe 4. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla; IB2 last day of school
  • 30.3. ma 4. jakson koeviikko, 1. palkin koe
  • 31.3. ti 4. jakson koeviikko, 2. palkin koe
  • 1.4. ke 4. jakson koeviikko, 3. palkin koe
  • 2.4. to 4. jakson koeviikko, 4. palkin koe
  • 3.4. pe 4. jakson koeviikko, 5. palkin koe
  • 3.–6.4. Talviliikuntakurssin päätösmatka
  • 6.4. ma Lukion selityspäivä; Hyvinvointikahvila kirjastossa klo 12.15 alkaen
  • 7.4. ti 5. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Perusopetuksen koulu päättyy viimeistään klo 15.15
  • 8.4. ke Pääsiäishartaudet ja vaihtoehtoiset tapahtumat klo 8.35 luokat 8–9 ja lukio sekä klo 9.40 luokat 3–7
  • 9.4. to kiirastorstaivapaa
  • 10.4. pe pitkäperjantai
  • 13.4. ma pääsiäinen
  • 14.4. ti Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 15.4. ke Luokat lavalla harjoituksia
  • 16.4. to Luokat lavalla harjoituksia
  • 17.4. pe Perusopetuksen luokat lavalla
  • 21.4. ti 9. luokan A-englannin valtakunnallinen koe
  • 22.4. ke 6. ja 9. luokan matematiikan valtakunnallinen koe; IB-linjan pääsykokeet
  • 24.4. pe Vapaaehtoinen kemian valtakunnallinen koe 9.-luokkalaisille klo 13.45
  • 23.4. to Amicin ja Molluscan muuttolinturetki Hankoniemelle
  • 29.4. ke Kevätkonsertti klo 18.00
  • 30.4. to Perusopetuksen vappujuhlintaa; Abien ylimääräinen koetilaisuus klo 8.30–12.00
  • 1.5. pe Vappu
  • 5.5. ti 3.–6. luokat UNICEF-kävely; 7.–9. luokat Päivätyökeräys
  • 6.5. ke Info syksyn 2020 ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.20 juhlasalissa
  • 4.5. –22.5. IB-ylioppilaskirjoitukset
  • 11.–15.5. 7b:n saksanlukijat Landaussa; IB1-koeviikko
  • 12.5. ti Uusien 3.-luokkalaisten tutustumistilaisuus klo 13.15
  • 14.5. to 5. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 15.5. pe 5. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 16.–20.5. Arktika-retki Virolahdelle
  • 18.5. ma Abinäytelmän esitys 9. luokille ja lukiolle; Koulu päättyy viimeistään klo 14.30; Abinäytelmän iltaesitys klo 18.30
  • 18.–19.5. 9.-luokkalaisten Retkeily- ja seikkailukurssi 1 Nastolassa
  • 19.5. ti 5. jakson koeviikko, 3. palkin koe; Abinäytelmän iltaesitys klo 18.30; Vanhempainraati klo 18.00–19.00 kirjastossa, vanhempainyhdistyksen vuosikokous klo 19.00 kirjastossa
  • 19.–20.5. 8. luokat lehtoretkillä; 9.-luokkalaisten Retkeily- ja seikkailukurssi 2 Nastolassa
  • 20.5. ke 5. jakson koeviikko, 4. palkin koe;
  • 21.5. to Helatorstaivapaa, IB-ylioppilaskirjoitukset jatkuvat
  • 22.5. pe 5. jakson koeviikko, 5. palkin koe; 8. luokkien historian retkipäivä
  • 25.5. ma 5. jakson koeviikko, 1. palkin koe; Koulu päättyy viimeistään klo 13.30
  • 26.5. ti 5. jakson koeviikko, 2. palkin koe; Luokkien 3–5 pesäpalloturnaus; 9. luokkien yhteisvalokuva klo 10.05
  • 27.5. ke Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 8.30–11.00 luokassa 3T/W; Luokkien 3–5 oman opettajan päivä klo 8.30–12.30; Luokkien 6–8 pesäpalloturnaus klo 8.30–12.30; Lukion Teinikunnan järjestämä toimintapäivä 11.15–15.00; Opettajat vastaan 9. luokan oppilaat -pesäpallo-ottelu klo 12.30–13.30; (IB-kokous 12.30)
  • 28.5. to Perusopetuksen kevätkirkot Munkkivuoren kirkossa ja vaihtoehtoiset tapahtumat klo 11 ja klo 12; Lukion selityspäivä 8.30–12.00; Lakkiaisharjoitukset klo 18.00–20.00
  • 29.5. pe Perusopetuksen ja lukion retkipäivä
  • 30.5. la Lukuvuoden päätösjuhlat: klo 8.00 luokat 7–9 ja L19, klo 9.15 luokat 3–6, klo 10.30 ylioppilaiden juhla, L17 & IB2 ja L18 & IB1
  • 8.6. ma Perusopetuksen ja lukion ylimääräinen koetilaisuus klo 9.00

Lukuvuosi on jaettu viiteen jaksoon, joita jokaista varten on laadittu oma lukujärjestyksensä:

  • 1. jakso 8.8.–30.9.
  • 2. jakso 1.10.–25.11.
  • 3. jakso 26.11.–3.2.
  • 4. jakso 4.2.–6.4.
  • 5. jakso 7.4.–30.5.

Koulupäivän aikataulu

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 3.    10.30–11.15
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3.    10.30–11.15
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15

1. ja 2.    08.30–10.00
3.    10.15–11.00
Ruokatunti    (30 min)
4.    11.30–12.15
5.    12.45–13.30
6.    13.45–14.30
7.    14.45–15.30
8.    15.30–16.15

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3. ja 4.    10.15–11.00
  • 4.    11.00–11.45
  • Ruokatunti    (60 tai 40 min)
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15
  • Päivänavaus keskusradion välityksellä klo 8.30–8.35.
  • Ns. nollatunti alkaa klo 7.50.
  • LV/RO-tunti pidetään tiistaisin klo 12.30–12.45.

Lukuvuosi 2020–2021

Koulutyön suunnittelupäivät ti 11.8.– ke 12.8.

Syyslukukausi to 13.8.– la 19.12.2020 (89 päivää)

  • työlauantai, perusopetus la 3.10. (syysmarkkinat)
  • syysloma ma 12.10.– pe 16.10. (viikko 42)
  • työlauantai, lukio la 21.11. (VI palkin koe)
  • joulujuhlat la 19.12.
  • joululoma ma 21.12.– ke 6.1.2021

Kevätlukukausi to 7.1.– la 5.6.2021 (100 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 18.2.
  • talviloma ma 22.2.– pe 26.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen pe 2.4.– ma 5.4.
  • helatorstai to 13.5. – kevätjuhlat la 5.6.2021