Siirry sisältöön
Aikatauluja

Aikatauluja

Lukuvuosi 2020–2021

Koulutyön suunnittelupäivät ti 11.8.– ke 12.8.

Syyslukukausi to 13.8.– la 19.12.2020 (89 päivää)

  • työlauantai, perusopetus la 3.10.
  • syysloma ma 12.10.– pe 16.10. (viikko 42)
  • työlauantai, lukio la 21.11. (VI palkin koe)
  • syyslukukauden päätöspäivä la 19.12.
  • joululoma ma 21.12.– ke 6.1.2021

Kevätlukukausi to 7.1.– la 5.6.2021 (100 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 11.2.
  • talviloma ma 22.2.– pe 26.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen pe 2.4.– ma 5.4.
  • helatorstai to 13.5.
  • kevätjuhlat la 5.6.2021
  • 13.8. to Koulutyö alkaa: avajaiset peruskoululle klo 9.30 ja lukiolle klo 10.30
  • 14.8. pe Opetus alkaa lukujärjestyksen mukaan luokilla 4–9, L19–L18 ja IB; 3. luokilla luokanvalvojan päivä; L20-tason ryhmäytymispäivä Solvallassa
  • 17.–19.8. Koulukuvaus
  • 18.–21.8. 5a- ja 5d-luokkien leirikoulut Ilorannassa Hauholla
  • 19.–21.8. 5c-luokan leirikoulu Solvallan urheiluopistossa Espoossa
  • 20.-21.8. 6. luokkien VA-iltakoulu klo 17–20
  • 21.8. pe 6. luokkien ryhmäytymispäivä Solvallassa
  • 24.8. ma Rehtorin info abeille ja info syksyn 2020 ylioppilastutkintoon osallistuville juhlasalissa klo 12.25–13.20
  • 25.8. ti 7. luokat Itämeriretkellä Inkoossa
  • 26.8. ke 8. luokat metsäretkellä Tuusulassa;  3. luokkien vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa
  • 27.8. to 8. luokat suoretkellä Pornaisissa
  • 31.8.–3.9. IB2 Biology Field course in Tvärminne
  • 1.9. ti Abien 100 päivää
  • 1.–4.9. 5b-luokan leirikoulu Tuhannen Tarinan Talossa Kannuskoskella
  • 9.9. ke Seikkailuillan suunnitteluiltapäivä klo 14.30–16.30 juhlasalissa
  • 10.9. to 7.–9. luokkien urheiluiltapäivä klo 11.45 alkaen; Paluuoppilaiden vanhempainilta klo 17.30 kirjastossa; Koko perusopetuksen vanhempainilta peruttu
  • 13.9. su L19-ja L20-taso, IB1 Ilmoittautuminen Pidä huolta -kurssille päättyy
  • 14.9. ma YO: kemia, terveystieto
  • 16.9 ke YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä, englanti; 3.–6. luokkien urheilupäivä
  • 17.9. to YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, maantiede; 7. luokkien seikkailuiltapalaveri klo 10.00–10.15 juhlasalissa
  • 18.9. pe YO: äidinkieli ja kirjallisuus, lukutaidon koe ja suomi toisena kielenä ja kirjallisuus
  • 21.9. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä
  • 22.9. ti YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä
  • 24.9. to YO: filosofia, biologia 1. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla, Operaatio Nälkäpäivä, 7. luokkien seikkailuiltapalaveri klo 10.00–10.15 juhlasalissa, Vanhempainraati klo 18.00–20.00 kirjastossa
  • 25.9. pe YO: äidinkieli ja kirjallisuus, kirjoitustaidon koe 1. jakson koeviikko, 6. palkin koe oppitunneilla
  • 28.9. ma YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä, 1. jakson koeviikko, 1. palkin koe
  • 28.9.–11.10. Neljän tieteen kisat: Peruskoulun ja lukion tietotekniikka (Datatähti)
  • 29.9. ti YO: psykologia, historia, fysiikka 1. jakson koeviikko, 2. palkin koe
  • 30.9. ke 1. jakson koeviikko, 3. palkin koe
  • 1.10. to YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä, espanja, ranska, saksa, venäjä; 1. jakson koeviikko, 4. palkin koe; 7. luokkien seikkailuiltapalaveri klo 10
  • 2.10. pe 1. jakson koeviikko, 5. palkin koe
  • 3.10. la Perusopetuksen työlauantai klo 9–12
  • 5.10. ma Neljän tieteen kisat: Lukion matematiikka; 7. luokkien seikkailuillan valmistelu klo 14.30–16.30
  • 6.10. ti 2. jakso alkaa; Lukiolaisten Studia Generalia -luento; Neljän tieteen kisat: Lukion kemia; Seikkailuilta klo 18.00–20.00; L18-tason vanhempainilta siirtyy pidettäväksi 27.10. (ei IB2) klo 17.00
  • 7.10. ke IB1& IB2-virtuaalinen vanhempainilta (Teams) klo 17.00
  • 8.10. to Neljän tieteen kisat: Lukion fysiikka
  • 12.–16.10. Syysloma
  • 20.10. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3T/W; Pre-IB (L20e) virtuaalinen vanhempainilta (Teams) klo 17.30
  • 22.10. to Amicin joutsenretki Hankoniemelle klo 8.00–16.00; Sprachdiplomien jakotilaisuus kirjastossa klo 14.30–15.15 (kirjasto kiinni klo 14.15 alkaen)
  • 27.10. ti  L18-tason vanhempainilta (ei IB2) klo 17.30 juhlasalissa
  • 29.10. to L20-tason vanhempainilta klo 18.00 luokissa (ei L20e)
  • 2.11. ma Abien vieraana Antti Tuomainen klo 14.30–16 juhlasalissa, maskit
  • 3.11. ti L18-tason kevään 2021 yo- ja jatko-opintoinfot (3.–4. tunnit), L19-tason yo-ilmoittautumisinfo kirjastossa klo 12.20, L19-tason vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa (ei IB1)
  • 5.11. to 8. luokkien vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa (ennakkoilmoittautuminen, maskit)
  • 10.11. ti Digiagenttien kokous klo 11.15 luokassa 1N
  • 11.11. ke Yhteen hiileen -studia generalia 7. ja 8. luokille juhlasalissa klo 9.15
  • 12.11. to L19-tason väittelykilpailu klo 10.15–11.45 juhlasalissa, maskit
  • 16.11. ma Musikaalin tsemppiviikko 9. luokat  klo 11.45–16.00
  • 17.11. ti Musikaalin tsemppiviikko 9. luokat  klo 8.30–11.00
  • 18.11. ke Musikaalin tsemppiviikko 9. luokat  klo 11.45–16.00
  • 19.11. to 2. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla; Musikaalin tsemppiviikko 9. luokat  klo 8.30–17.00; 9.-luokkalaisten musikaalin esitys, taltiointi ja striimaus klo 18.00 juhlasalissa (ennakkoilmoittautuminen: perheestä yksi voi tulla juhlasaliin)
  • 20.11. pe Ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautumisten viimeinen palautuspäivä opolle; Musikaalin esitykset 7.-luokkalaisille klo 10.30 ja 8.-luokkalaisille klo klo 12.30
  • 21.11. la 2. jakson koeviikko, 6. palkin koe
  • 23.11. ma 2. jakson koeviikko, 1. palkin koe, IB-koe
  • 23.–27.11. 9.-luokkalaisten työelämään tutustumisjakso
  • 24.11. ti 2. jakson koeviikko, 2. palkin koe, IB-koe
  • 25.11. ke 2. jakson koeviikko, 3. palkin koe, IB-koe
  • 25.–26.11. L18- ja L19-tasot sekä IB2 Studia-verkkotapahtumassa oman aikataulun mukaan
  • 26.11. to 2. jakson koeviikko, 4. palkin koe, IB-koe, 9. luokkien vanhempainilta klo 18.00 Teamsissa
  • 27.11. pe 2. jakson koeviikko, 5. palkin koe, IB-koe
  • 30.11. ma Lukion selityspäivä
  • 1.12. ti 3. jakso alkaa
  • 3.12. to Itsenäisyysjuhlien kenraaliharjoitukset: luokat 3–6 klo 8.30–10 ja luokat 7-9 klo 10.15-12.30; Joulunäytelmän harjoitukset klo 16–18 8. lk, 16–17 4. lk; Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 4.12. pe Itsenäisyysjuhlapäivä, koulua klo 8.30–12.30:
    - aamutapahtuma ulkona koko koululle klo 8.30–8.45
    - perusopetuksen itsenäisyysjuhlat: klo 9.15 luokkien 3–6 juhla (vain esiintyjät juhlasalissa, muille striimattuna luokkiin), klo 11.45 luokkien 7–9 juhla (8. luokat ja muut esiintyjät juhlasalissa, muille striimattuna luokkiin)
    - juhlaruokailu: 3. ja 4. luokat klo 10, 5.–6. luokat klo 10.30, 7.–8. luokat klo 11.15, 9. luokat klo 10.50
    - 4.-luokkalaisten juhlatanssit liikuntasalissa: 4cd-luokat esittävät tanssit 3cd-luokille klo 10.45, 4ab-luokat esittävät tanssit 3ab-luokille klo 11.30
    - lukion itsenäisyysjuhlapuhe Kaarina Hazard  klo 10.15–10.30
    - YO-juhlat klo 13 juhlasalissa juhlavieraille
  • 10.12 to Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 8.12. ti Ylimääräinen kurssikoe etänä; 5.- ja 6.-luokkalaisten teatterikerhon info juhlasalissa klo 10.00–10.15
  • 11.12. pe Lucia-päivänavaus
  • 14.12. ma Koulupäivä päättyy klo 14.30.
  • 17.12. to Työjärjestyksen mukainen työpäivä; Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 18.12. pe 3.-luokkalaisten tonttutanssit liikuntasalissa, neljä ryhmää; Koulupäivä päättyy klo 12.30
  • 19.12. la Joulupuuropäivä: aamupuuroajat porrastettu, jouluinen hetki luokissa
  • 7.1. to Koulutyö alkaa; Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 11.–20.1. Abiturienttien ilmoittautuminen yo-tutkintoa edeltäviin valmennustilaisuuksiin
  • 12.1. ti Lukion esittely kouluun pyrkiville 9. luokkalaisille klo 13.00, IB-linjan esittely klo 14.00 (sekä suomeksi että englanniksi)
  • 13.1. ke Tiedotustilaisuudet kouluun pyrkivien toisluokkalaisten vanhemmille klo 17.30 ja klo 19.00 (ennakkoilmoittautuminen)
  • 14.–16.1. IB1 Group 4 project in Lammi
  • 19.1. ti 3. luokkien kielivanhempainilta klo 18.00
  • 21.1. to Rehtorin info abiturienteille sekä info kevään 2021 ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.20 juhlasalissa, L19-tasolle kirjastossa; Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 27.1. ke Abit-opet lentopallo-ottelu klo 12.30–14.00
  • 28.1. to 3. jakson koeviikko, 7. palkin koe oppitunneilla, Vanhempainraati klo 18.00–20.00 kirjastossa
  • 29.1. pe 3. jakson koeviikko, 6. palkin koe oppitunneilla, Perusopetuksen liikuntapäivä, Reaalin preliminääri (PS, FF, HI, FY, BI) tai kurssin normaali loppukoe
  • 1.2 ma 3. jakson koeviikko, 1. palkin koe / Äidinkielen lukutaidon preliminääri
  • 2.2. ti 3. jakson koeviikko, 2. palkin koe / Toisen kotimaisen kielen preliminääri; Lukion kielilinjan esittelytilaisuus hakijoille ja huoltajille klo 18.00–20.00
  • 3.2. ke 3. jakson koeviikko, 3. palkin koe / Pitkän ja lyhyen kielen preliminääri; IB-linjan esittely klo 17.30 (englanniksi)
  • 4.2. to 3. jakson koeviikko, 4. palkin koe / Lyhyen ja pitkän matematiikan preliminääri; Kuvataiteen kerho Sykli klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E
  • 5.2. pe 3. jakson koeviikko, 5. palkin koe / Reaalin preliminääri(UE, ET, YH, KE, GE, TE)) tai normaali kurssikoe
  • 6.2. la Soveltuvuuskoe kouluun pyrkiville klo 10.00
  • 8.2. ma Lukion selityspäivä
  • 9.2. ti 4. jakso alkaa Lukiolaisten Studia Generalia -luento
  • 10.2. ke Abit–henkilökunta -ilta klo 18.00–20.00
  • 11.2. to Penkinpainajaiset, koulu päättyy klo 12.00, Vanhat tanssit vanhemmille klo 19.00
  • 12.2. pe Vanhojenpäivä
  • 15.2. ma (IB-kokous, klo 14.30, lukion opettajakokous klo 15.30)
  • 15.2.–12.3. Abien lukuloma
  • 16.2. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 17.2. ke RePLAY, First Lego League -aluekilpailu
  • 22.–26.2. Talviloma
  • 1.3. ma Kalevala-aamunavaus
  • 2.3. ti Äidinkielen kirjoitustaidon preliminääri
  • 3.3. ke Delf B1 -tutkinto
  • 4.3. to Delf A2 ja B2 -tutkinnot
  • 3.–12.3. to IB2 mock exams
  • 5.3. pe Abiturienttien ilmoittautuminen korotustentteihin päättyy
  • 16.3. ti YO: äidinkieli, lukutaidon koe ja suomi toisena kielenä -koe
  • 18.3. to YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä (IB-kokous klo 14.45)
  • 19.3. pe YO: äidinkieli, kirjoitustaidon koe
  • 22.3.ma YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä
  • 23.3. ti YO: matematiikka, lyhyt oppimäärä
  • 24.3. ke YO: matematiikka, pitkä oppimäärä
  • 25.3. to YO: biologia, filosofia, psykologia
  • 26.3. pe YO: historia, fysiikka, IB2 last day of school
  • 29.3. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä
  • 30.3. ti YO: maantiede, uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, 4. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla, Valinnaisainetorit 7.- ja 8.-luokkalaisille
  • 31.3 ke YO: kemia, terveystieto, 4. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 1.4. to 4. jakson koeviikko, 1. palkin koe, Pääsiäishartaudet ja korvaavat tilaisuudet klo 8.35 luokat 7–9 ja klo 9.40 luokat 3–6
  • 2.4. pe pitkäperjantai
  • 5.4. ma pääsiäinen
  • 6.4. ti 4. jakson koeviikko, 2. palkin koe 7.4. ke 4. jakson koeviikko, 3. palkin koe
  • 8.4. to 4. jakson koeviikko, 4. palkin koe
  • 9.4. pe 4. jakson koeviikko, 5. palkin koe
  • 12.4. ma Lukion selityspäivä
  • 12.–16.4. 8.-luokkalaisten työelämään tutustumisjakso
  • 13.4. ti 5. jakso alkaa Lukiolaisten Studia Generalia -luento
  • 19.4. ma 9. luokan A- ja B-ruotsin valtakunnallinen koe
  • 20.4. ti Luokat lavalla -harjoituksia, Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 15.30 luokassa 3T/W
  • 21.4. ke IB-linjan pääsykokeet, 6. ja 9. luokan matematiikan valtakunnallinen koe, Luokat lavalla -harjoituksia
  • 22.4. to Amicin ja Molluscan muuttolinturetki Hankoniemelle, Luokat lavalla harjoituksia
  • 23.4. pe Perusopetuksen luokat lavalla
  • 26.4. ma 9. luokan A-englannin valtakunnallinen koe
  • 28.4. ke Kevätkonsertti klo 18.00
  • 30.4. pe Perusopetuksen vappujuhlintaa, Abien ylimääräinen koetilaisuus klo 8.30–12.00
  • 4.5. ti 3.–6. luokat UNICEF-kävely, 7.–9. luokat Päivätyökeräys
  • 5.5. ke Info syksyn 2021 ylioppilastutkintoon osallistuville L19-tason opiskelijoille klo 12.20 juhlasalissa
  • 3.–21.5. IB-ylioppilaskirjoitukset
  • 10.–18.5. IB1-koeviikko
  • 13.5. to helatorstai
  • 15.–22.5. Arktika-retki Virolahdelle
  • 18.5. ti Uusien 3.-luokkalaisten tutustumistilaisuus klo 13.15
  • 20.5. to 5. jakson koeviikko, varaus 7. palkin kokeelle oppitunneilla, Vanhempainraati klo 18.00–19.00 kirjastossa, Vanhempainyhdistyksen vuosikokous klo 19.00 kirjastossa
  • 21.5. pe Ylioppilaskirjoituksiin ilmoittautumisten viimeinen palautuspäivä opolle
  • 24.5. ma Koulu päättyy viimeistään klo 14.30
  • 25.5. ti 5. jakson koeviikko, varaus 6. palkin kokeelle oppitunneilla
  • 25.–26.5. 8. luokat lehtoretkillä
  • 26.5. ke 5. jakson koeviikko, 3. palkin koe
  • 27.5. to 5. jakson koeviikko, 4. palkin koe
  • 28.5. pe 5. jakson koeviikko, 5. palkin koe, 8. luokkien historian retkipäivä
  • 31.5. ma 5. jakson koeviikko, 1. palkin koe, Perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–12.30
  • 1.6. ti 5. jakson koeviikko, 2. palkin koe, Perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–12.30 (LV ja työpari), Luokkien 3–5 pesäpalloturnaus, 9. luokkien yhteisvalokuva klo 10.05
  • 2.6. ke Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 8.30–11.00 luokassa 3T/W, Perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–13.30 (LV ja työpari), Luokkien 6–8 pesäpalloturnaus klo 8.30–12.30, Lukion Teinikunnan järjestämä toimintapäivä 11.15–15.00, Opettajat vastaan 9. luokan oppilaat -pesäpallo-ottelu klo 12.30–13.30
  • 3.6. to Perusopetuksen kevätkirkot ja vaihtoehtoiset tilaisuudet, Lukion selityspäivä 8.30–12.00, Lakkiaisharjoitukset klo 18.00–20.00
  • 4.6. pe Perusopetuksen ja lukion retkipäivä
  • 5.6. la Lukuvuoden päätösjuhlat: klo 8.00 luokat 7–9 ja L20, klo 9.15 luokat 3–6, klo 10.30 ylioppilaiden juhla, L18 & IB2 ja L19 & IB1
  • 14.6. ma Perusopetuksen ja lukion ylimääräinen koetilaisuus klo 9.00

Lukuvuosi on jaettu viiteen jaksoon, joita jokaista varten on laadittu oma lukujärjestyksensä:

  • 1. jakso 13.8.–5.10.
  • 2. jakso 6.10.–30.11.
  • 3. jakso 1.12.–8.2.
  • 4. jakso 9.2.–12.4.
  • 5. jakso 13.4.–5.6.

Koulupäivän aikataulu

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 3.    10.30–11.15
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3.    10.30–11.15
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15

1. ja 2.    08.30–10.00
3.    10.15–11.00
Ruokatunti    (30 min)
4.    11.30–12.15
5.    12.45–13.30
6.    13.45–14.30
7.    14.45–15.30
8.    15.30–16.15

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3. ja 4.    10.15–11.00
  • 4.    11.00–11.45
  • Ruokatunti    (60 tai 40 min)
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15
  • Päivänavaus keskusradion välityksellä klo 8.30–8.35.
  • Ns. nollatunti alkaa klo 7.50.
  • LV/RO-tunti pidetään tiistaisin klo 12.30–12.45.