Siirry sisältöön
Aikatauluja

Aikatauluja

Lukuvuosi 2023–2024

Syyslukukausi to 10.8. – to 21.12.2023 (91 päivää)

  • työlauantai, perusopetus la 7.10. (syysmarkkinat)
  • syysloma ma 16.10. – pe 20.10. (viikko 42)
  • työlauantai, lukio la 18.11. (VI palkin koe)
  • itsenäisyyspäivä ke 6.12.
  • syyslukukauden päätöspäivä to 21.12.
  • joululoma pe 22.12.2023 – pe 5.1.2024

Kevätlukukausi ma 8.1. – la 1.6.2024 (97 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 8.2.
  • talviloma ma 19.2. – pe 23.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen pe 29.3. – ma 1.4.
  • vappu ke 1.5.
  • helatorstai to 9.5.
  • kevätjuhlat la 1.6.2024

Lukuvuosi on jaettu viiteen jaksoon, joita jokaista varten on laadittu oma lukujärjestyksensä:

  • 1. jakso 10.8.–2.10.
  • 2. jakso 3.10.–27.11.
  • 3. jakso 28.11.–5.2.
  • 4. jakso 6.2.–8.4.
  • 5. jakso 9.4.–1.6.

Koulupäivän aikataulu

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 3.    10.30–11.15
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3.    10.30–11.15
  • Ruokatunti    (30 min)
  • 4.    11.45–12.30
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15

1. ja 2.    08.30–10.00
3.    10.15–11.00
Ruokatunti    (30 min)
4.    11.30–12.15
5.    12.45–13.30
6.    13.45–14.30
7.    14.45–15.30
8.    15.30–16.15

  • 1. ja 2.    08.30–10.00
  • 3. ja 4.    10.15–11.00
  • 4.    11.00–11.45
  • Ruokatunti    (60 tai 40 min)
  • 5.    12.45–13.30
  • 6.    13.45–14.30
  • 7.    14.45–15.30
  • 8.    15.30–16.15
  • Päivänavaus keskusradion välityksellä klo 8.30–8.35.
  • Ns. nollatunti alkaa klo 7.50.
  • LV/RO-tunti pidetään tiistaisin klo 12.30–12.45

 

  • 10.8. to Koulutyö alkaa: avajaiset peruskoululle klo 9.30 ja lukiolle klo 10.30
  • 11.8. pe Abien ryhmäytymisiltapäivä klo 12.45 alkaen
  • 14.8. ma Koulukuvaus, L23-tason ryhmäytymispäivä Solvallassa
  • 15.8. ti Koulukuvaus, SYKKII-kuoro alkaa klo 14.30-15.15 luokka 12
  • 16.6. ke Koulukuvaus
  • 17.8. to Koulukuvaus, 6. luokkien VA-yökoulu klo 18 alkaen, lukion kamarikuoro ensimmäinen kokoontumiskerta klo 16-17 luokka 12
  • 18.8. pe 6. luokkien ryhmäytymispäivä Talissa
  • 21.8. ma Musiikkiopiston opetus alkaa
  • 22.8. ti 7. luokkien merenrantaretki Inkooseen, 4. luokat retkellä Haltialassa koko päivän, matikkakahvila alkaa, tiistaisin klo 14.30 luokassa 1E, 9.-luokkien ja lukion jalkapallokerho alkaa, tiistaisin klo 15-17 ulkokaukalossa
  • 22.–25.8. 5 abcd leirikoulussa Hauholla
  • 23.8. ke 8. luokkien metsäretki, 3. luokkien vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa, Seikkailuillan info 7.-luokkalaisille klo 10-10.30 juhlasalissa, Lukion Amicin vuosikokous klo 16 luokassa 24, Project Access Finlandin esittely ulkomailla opiskelusta klo 12.45-13.30 kirjastossa
  • 24.8. to 8. luokkien suoretki, abipullamyynti alkaa, Sykli klo 15 alkaen luokassa 3E, Slush-info L21 ja L22 -tasoille klo 12.15-12.45 luokassa 2F
  • 27.8.–1.9. Lukion venäjän ja ruotsin kielten opiskelijavaihto, vieraita Tukholmasta
  • 28.8. ma Alaluokkien luottamusoppilaiden kokous klo 12.45 luokka 1L
  • 29.8. ti Yläkoulun lukuaamunavaus klo 8.30-8.50 Juhlasalissa, Pre-IB:n vanhempainilta klo 18.00
  • 30.8. ke Abien 100 päivää, Matikkakerho alkaa, keskiviikkoisin klo 16-17.30, 4.-6. luokkien Vihreä Lippu starttaa Itämeri- ja vesiteemalla
  • 31.8. to Itämeri-päivä, yläkoulun ja lukion Vihreä Lippu starttaa
  • 1.9. pe Alaluokkien (3–6) liikuntapäivä Eläintarhan urheilukentällä, 7. luokkien teatterikerhoinfo klo 10 juhlasalissa, tutkijatohtori Niko Pyrhönen kertoo tutkimistaan salaliittoteorioista lukion L22-tasolle klo 12.45-14.15 juhlasalissa
  • 4.9. ma Rehtorin info abeille ja info syksyn ylioppilastutkintoon osallistuville klo 12.30 juhlasalissa
  • 6.9. ke Debate Club starts, every Wednesday at 16.00-18/18.30 in classroom 2B
  • 6.–13.9. 8a:n saksanlukijoilla leirikouluvieraita Landausta, Saksasta
  • 7.9. to Perusopetuksen vanhempainilta klo 18.00 juhlasalissa
  • 8.9. pe 7. luokkien historiaretkipäivä, abien tiivisjakso päättyy
  • 8.-15.9. L22-tason A-saksan opiskelijoilla vieraita Korschenbroichista Saksasta
  • 11.–15.9. Hävikkiviikko
  • 11.9. ma YO, äidinkieli ja kirjallisuus, lukutaidon koe
  • 11.–14.9. IB2 Biology field trip in ecology in Tvärminne
  • 13.9. ke YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia
  • 14.9. to Yläluokkien (7–9) liikuntapäivä eri kohteissa
  • 15.9. pe YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä: englanti, ranska, espanja, saksa, venäjä
  • 18.9. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä, kirjavinkkaukset kirjastossa klo 9.15-10  luokille 7
  • 19.9. ti YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä, kirjavinkkaukset kirjastossa klo 11.30-12.15 luokille 8 ja klo 12.45-13.30 luokille 9
  • 21.9. to YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto, 1. jakson 7. palkin koe oppitunneilla klo 12.45–14.15, Vanhempainraati klo 18.00 kirjastossa
  • 22.9. pe YO: äidinkieli ja kirjallisuus, kirjoitustaidon koe sekä suomi toisena kielenä ja kirjallisuus -koe, 1. jakson 6. palkin koe oppitunneilla klo 8.30–10.00
  • 25.–29.9. venäjän ja ruotsin kielten opiskelijavaihto, opiskelijoita Tukholmassa
  • 25.9. ma YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä: englanti, ranska, espanja, saksa, venäjä, italia, portugali, latina, saame, 1. jakson 1. palkin koe
  • 26.–29.9. 9. luokkien venäjän lukijoiden leirikoulu Riiassa Latviassa
  • 26.9. ti 1. jakson 2. palkin koe, perusopetuksen yhteinen Euroopan kielten päivän aamunavaus juhla-aulassa klo 8.30
  • 27.9. ke 1. jakson 3. palkin koe
  • 28.9. to 1. jakson 4. palkin koe, Nälkäpäivä-keräys
  • 29.9. pe 1. jakson 5. palkin koe
  • 2.10. ma Lukion kokeiden palautuspäivä, lukion Café Siesta klo 11.30–12.45 kirjastossa
  • 3.10. ti 2. jakso alkaa, koko koulun yhteinen Lahja-aamunavaus juhla aulassa klo 8.30, lukion Studia Generalia klo 10.30–11.45 juhlasalissa, perusopetuksen koulupäivä päättyy klo 14.30, Seikkailuilta klo 18
  • 5.10. to L23-tason opiskelijat Rakas Evan Hansen -musikaalissa Helsingin kaupunginteatterissa klo 18.30; tapaaminen teatterin ala-aulassa klo 18.00, yläkoulun kirjavälkkä 2. jaksossa torstaisin klo 12.30-12.45 kirjastossa, Sykli 2. jaksossa joka toinen torstai klo 15.15 luokassa 3E
  • 7.10. la Perusopetuksen lauantaityöpäivä klo 9.00–12.00, Syysmarkkinat klo 11.00–14.00
  • 9.10. ma Nina Tapio L23-tason vieraana klo 12.45–13.30 juhlasalissa
  • 10.10. ti Aleksis Kiven päivän päivänavaus klo 8.30 juhla-aulassa, ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3TW, matikkakahvila 2. jaksossa tiistaisin klo 14.30-15 luokassa 1E, 8. luokkalaisten joulunäytelmän pääsykokeet klo 16.15 juhlasalissa
  • 11.10. ke Après-midi français – työelämä- ja kulttuuritapahtuma lukion ranskanlukijoille klo 13-15 juhlasalissa. Tapahtumaan osallistuu n. 250 opiskelijaa muista lukioista ympäri Suomea sekä kaikki ensimmäisen ja kolmannen vuosikurssin Sykin ranskanlukijat.
  • 13.10. pe yläluokkien siesta-tunnit kirjastossa: 8. luokat klo 9.15, 7. luokat klo 10.30ja 9. luokat klo 12.45
  • 16.–20.10. Syysloma
  • 23.10. ma Välituntijooga lukiolaisille klo 11.50-12.10 kirjastossa
  • 24.10. ti Study in the Netherlands -info, Amicin ja Molluscan joutsenretki Hankoniemelle
  • 25.10. ke Taidetestaus 8a+8b, Barokkihitit-konsertti luokille 3–6 klo 10.30–11.15 juhlasalissa, Barokkihitit-konsertti luokille 7–9 klo 12.45–13.30 juhlasalissa, IB-yo-koe
  • 26.10. to Taidetestaus 8c+8d, taukoliikuntatuokiot  alkaa: tiistaisin ja torstaisin klo 9.10-9.20 juhla-aulassa, 9c teatterissa klo 12–13.45, kirjailija Liisa Väisäsen luento lukiolaisille klo 10.30 juhlasalissa, L23-tason vanhempainilta klo 18.00, IB-yo-koe, Abidisko 3.-6. -luokkalaisille klo 18-20, Sykli klo 15.15
  • 27.10.–5.11. Tähtitieteellinen tiedeleirikoulu La Palmalla Kanariansaarilla Espanjassa
  • 27.10. pe IB-yo-koe
  • 28.10. la WEDIM
  • 29.10.–3.11. Lukiolaisten Lontoon opintomatka
  • 30.10. ma IB-yo-koe, Ohjelmointikilpailu Datatähden alkukilpailu netissä 30.10.-12.11.
  • 31.10. ti IB-yo-koe
  • 27.10.–5.11. Tähtitieteellinen tiedeleirikoulu La Palmalla Kanariansaarilla Espanjassa
  • 29.10.–3.11. Lukiolaisten Lontoon opintomatka
  • 1.11. ke L21- ja L22-tasojen yo-ilmoittautumisinfo ja jatko-opinto- ja työelämäpäivä (koko päivä), IB-yo-koe, valtakunnallinen kemia-kilpailu klo 15
  • 2.11. to IB-yo-koe; 9a:n saksanlukijat vierailulla LIDL:n pääkonttorilla klo 10-12.30, valtakunnallinen fysiikka-kilpailu klo 12.45
  • 3.11. pe Kekri- ja Halloween-juhlintaa, pukukilpailu klo 10 juhlasalissa, IB-yo-koe
  • 4.11. la WEDIM
  • 6.11. ma Välituntijooga klo 11.50-12.10 lukiolaisille
  • 7.11. ti L22-tason väittelykilpailu klo 12.45–14.15
  • 8.11. ke Abien kirjailijahaastattelu klo 14.30–16.00, IB-yo-koe, L22-tason vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa
  • 9.11. to IB-yo-koe, 8. luokkien vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa, Nuorisoneuvostovaalit 9.-10.11.
  • 10.11. pe 6. luokkien Yrityskyläpäivä, löytötavaroiden esittely juhla-aulassa loppuu klo 12.30
  • 11.11. la WEDIM
  • 13.–17.11. 9. luokkien musikaaliviikko
  • 13.11. ma Alumni Tilda Hyttisen esitys Mikkelin BScBA -ohjelmasta klo 12.45-13.30 kirjastossa
  • 14.11. ti L21-tason vanhempainilta klo 18.00
  • 15.11. ke IB1 ja IB2 -ryhmien vanhempainilta klo 17.30-19.30, IB1 & IB2 parents' meeting 5.30pm - 7.30pm, Lukiolaisten lautapelivälitunti klo 11.50 eteenpäin
  • 16.11. to 2. jakson 7. palkin koe oppitunneilla klo 12.45–14.15, Helsinki Priden pitämät oppitunnit 8. luokille, SYKsession ja 9. luokkien musikaali klo 18.00 juhlasalissa
  • 17.11. pe Musikaalin esitys 3.-6.-luokkalaisille klo 10.30 ja 7.-8.-luokkalaisille klo 12.45, johon myös lukiolaiset ovat tuntia pitävien opettajien luvalla tervetulleita
  • 18.11. la 2. jakson 6. palkin koe klo 9–12.30
  • 20.–24.11. Työelämään tutustumisjakso 9. luokat
  • 20.11. ma 2. jakson 1. palkin koe
  • 21.11. ti 2. jakson 2. palkin koe
  • 22.11. ke 2. jakson 3. palkin koe
  • 23.11. to 2. jakson 4. palkin koe, 4. luokkien ranskanlukijat iltapäivällä retkellä HRSK:ssa, 9. luokkien vanhempainilta klo 18.00 kirjastossa
  • 24.11. pe 2. jakson 5. palkin koe
  • 27.11.–2.12. 8c:llä saksalaisia vieraita Münchenistä
  • 27.11. ma Lukion kokeiden palautuspäivä, lukion Café Siesta klo 11.30–13.00 kirjastossa, abit elokuvissa klo 13.00 alkaen
  • 28.11. ti 3. jakso alkaa, lukion Studia Generalia klo 10.30–11.45 juhlasalissa, perusopetuksen koulupäivä päättyy klo 14.30, perusopetuksen opettajakokous klo 14.45
  • 29.11. ke L21- ja L22-tasot sekä IB1 ja IB2 Studia-messuilla oman aikataulun mukaan klo 12.45 lähtien, 8. luokkien uskonnon ja historian retkipäivä Turkuun, kirjalliset Sprachdiplom-kokeet, Lukiolaisten välituntijoogat jatkuvat 3. jaksossa keskiviikkoisin klo 11.50-12.15 kirjastossa
  • 30.11. to 8. luokkien ranskanlukijat iltapäivällä katsomassa HRSK:n musikaalia, autokouluinfo klo 12.15-12.45 luokassa 1G
  • 1.12. Adventin aamunavaus keskusradiosta, Lukion opettajakokous klo 8-8.30 Copa de Kuutio -jalkapalloturnauksen finaalipelit klo 12.45 alkaen liikuntasalissa
  • 4.12. ma Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3TW, 4.-luokkalaisten juhlatanssien iltaesitys klo 18.00, lukiolaisten välituntilautapelit jatkuvat 3. jaksossa klo 11.50-12.15 kirjastossa
  • 5.12. ti Itsenäisyysjuhlat: lipunnosto klo 8.30, luokat 3–6 klo 9.00, luokat 7–9 klo 10.15 ja lukio klo 13.00, henkilökunnan kahvitilaisuus n. klo 14
  • 6.12. ke Itsenäisyyspäivä
  • 7.12. to 5.-luokkalaisten itsenäisyysjuhla Messukeskuksessa, Haluan näytellä! - Tuusulanjärven Ruth Sibelius -esitys juhlasalissa klo 18.00
  • 8.12. pe 4.-luokkalaisten itsenäisyysjuhla Messukeskuksessa, Vanhempainyhdistyksen glögit opettajainhuoneessa
  • 11.12. ma Koulupäivä päättyy klo 14.30, Joulukonsertti klo 19.00 Temppeliaukion kirkossa
  • 13.12. ke Lucian päivän aamunavaus klo 8.30 juhla-aulassa
  • 13.-20.12. Joulunäytelmän tsemppiviikko
  • 18.12. ma Teemapäivä: jouluasu, Abien "Jouluyö, juhlayö" -harjoitus juhlasalissa + tonttutanssiharjoitus (abit ja kolmoset) klo 10.15–11.45, Musiikkiopiston joulujuhla klo 18.00
  • 19.12. ti Teemapäivä: oloasu, Joululaulutilaisuudet juhlasalissa: luokat 3-6 klo 8.30-9.15 ja luokat 7-9 klo 9.15-10
  • 20.12. ke Joulukirkko Johanneksen kirkossa ja vaihtoehtoinen tapahtuma koululla klo 10.00–11.00
  • 21.12. to Joulujuhlat, joulunäytelmä: klo 9.00 3cd, 4ab, 5cd, 6ab, 7cd, 8ab, 9cd, L23abc, L23i, L22abc, L21abc, IB2 ja klo 11.00 3ab, 4cd, 5ab, 6cd, 7ab, 8cd, 9ab, L23def, L22def, L21def, IB1
  • 8.1. ma Koulutyö alkaa
  • 11.–13.1. IB1 The collaborative sciences project in Lammi
  • 11.1. to Joulunäytelmän esitys klo 18.00 juhlasalissa
  • 12.1. pe Joulunäytelmän esitys klo 18.00 juhlasalissa
  • 13.1. la Joulunäytelmä Rinnekodille: klo 13.00 I roolijako, klo 16.00 II roolijako
  • 17.1. ke Tiedotustilaisuus 2. luokan vanhemmille klo 18.30 juhlasalissa
  • 18.1. to Lukion rehtorin info abeille kevään tapahtumista ja yo-kirjoitusten käytänteistä klo 12.20–12.45 juhlasalissa, L23-tason musikaaligaala klo 16.00 juhlasalissa
  • 23.1. ti Lukion kielilinjojen esittely kouluun pyrkiville yhdeksäsluokkalaisille klo 13.00 sekä IB-linjan esittely klo 14.00, juhlasalissa ja kirjastossa.
  • 24.1. ke Abit–opet -lentopallo-ottelu klo 12.30–14.15: 9. luokat ja lukio
  • 25.1. to 3. jakson 7. palkin koe oppitunneilla klo 12.45–14.15, Vanhempainraati klo 18.00 kirjastossa
  • 26.1. pe 3. jakson 6. palkin koe oppitunneilla klo 8.30–10.00, reaalin preliminäärit (ue, et, yh, ke, ge, te) klo 8.30–14.30, Perusopetuksen talviliikuntapäivä
  • 28.1.–2.2. 8b:n ranskanlukijoilla ranskalaisia vieraita
  • 28.1.–3.2. 8d-luokalla ranskalaisia vieraita
  • 29.1. ma 3. jakson 1. palkin koe sekä äidinkielen lukutaidon preliminääri ja suomi toisena kielenä -preliminääri klo 9.00
  • 30.1. ti 3. jakson 2. palkin koe ja toisen kotimaisen kielen preliminääri klo 9.00, 8.-luokkalaisten taidetestaus Romeo ja Julia -baletti Kansallisoopperassa klo 18.30
  • 31.1. ke 3. jakson 3. palkin koe sekä pitkän ja lyhyen kielen preliminäärit klo 9.00, 8.-luokkalaisten koulupäivä alkaa klo 10.15
  • 1.2. to 3. jakson 4. palkin koe sekä matematiikan lyhyen ja pitkän preliminäärit klo 9.00
  • 2.2. pe Vihreä lippu -päivä, 3. jakson 5. palkin koe ja reaalin preliminäärit (ps, ff, hi, fy, bi) klo 9.00
  • 3.2. la Soveltuvuuskoe klo 10.00–12.00
  • 5.2. ma Lukion kokeiden palautuspäivä, Lukion Café Siesta klo 11.30–13.00 kirjastossa, Vanhojen tanssien ylimääräiset harjoitukset klo 14:30-16
  • 5.–9.2. ma–pe 8. luokan venäjänlukijoilla leirikouluvieraita Riiasta, Latviasta
  • 6.2. ti 4. jakso alkaa, lukion Studia Generalia klo 10.30–11.45 juhlasalissa, lukion kielilinjojen esittely kouluun pyrkiville ysiluokkalaisille ja heidän huoltajilleen klo 17.30, IB-linjan esittely klo 18.30 juhlasalissa
  • 7.2. ke Abit–henkilökunta-ilta klo 18.00–20.00
  • 8.2. to Penkkarit, koulu päättyy klo 12 tai penkkariautojen lähtöön.
  • 9.2. pe 9.-luokkalaisten ja opettajien yhteinen aamiainen
  • 12.2. ma Vanhojen tanssien ylimääräiset harjoitukset klo 14:30-16, ystävänpäiväviikko 12.-16.2.,
  • 13.2. ti Laskiaisaamunavaus juhla-aulassa, ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3TW
  • 14.2. ke Valinnaisainetorit
  • 15.2. to Wanhojen tanssien iltatapahtuma klo 17.30 ja 19.30
  • 16.2. pe Wanhojen tanssit koululle: klo 10.30–11.40 ja klo 12.20–13.30, koulu päättyy klo 13.30.
  • 19.–23.2. Talviloma
  • 26.2.–8.3. Ylioppilaskokeisiin valmentavat tilaisuudet kokelaille
  • 27.2. ti Äidinkielen kirjoitustaidon preliminääri klo 9.00–15.00, 8.-luokkalaisten NouHätä-tunti juhlasalissa klo 10.15-11.00
  • 28.2. ke Kalevalanpäivän päivänavaus
  • 29.2. to Luokkien 3-6 Studia Generalia "Ainutlaatuinen Itämeri" juhlasalissa klo 10.30-11-15
  • 29.2.–8.3. IB Mock Exams
  • 29.2.–8.3. IB Mock Exams
  • 4.-8.3. Työelämään tutustumisjakso 8. luokat
  • 5.3. ti L22-tason info kevään 2024 yo-tutkintoon osallistuville klo 12.20, lukion ylimääräinen arvosanan korotuskoe klo 14.30–16.00, DELF B1-tason koe lukion ranskanlukijoille: Kaikille yhteinen koe klo 9.00-10.55 luokassa 3T, tämän jälkeen 15 min pituisia haastatteluja klo 11.30-15.30 välisenä aikana.
  • 6.3. ke DELF A2-tason koe 9. luokan ranskanlukijoille: Kaikille yhteinen koe klo 9.00-10.40 luokassa 3T, tämän jälkeen 10 min pituisia haastatteluja klo 11.10-14.00 välisenä aikana. DELF B2-tason koe lukion ranskanlukijoille: Kaikille yhteinen koe klo 8.30-11.00 luokassa 3W, tämän jälkeen 20 min pituisia haastatteluja klo 11.30-14.30 välisenä aikana.
  • 12.3. ti YO: äidinkieli ja kirjallisuus, lukutaidon koe sekä suomi toisena kielenä ja kirjallisuus -koe, 5.-luokkalaisten Heureka-retki
  • 13.3. ke AHAA Teatterin Pinnan alla -näytelmä 7.–8. luokille klo 9.15–10.30 + keskustelutilaisuus 10.30-11.00 ja 9. luokille sekä L23-tasolle klo 12.45–14.00 + keskustelutilaisuus klo 14.00–14.30; Kirjallinen Sprachdiplom-koe klo 9.00–14.00 luokassa 3T, Yliopistoesittelyt klo 9-10.30 ja 12.45-13.30 kirjastossa
  • 14.3. to YO: vieras kieli, lyhyt oppimäärä: englanti, ranska, espanja, saksa, venäjä, italia, portugali, latina, saame
  • 15.3. pe YO: äidinkieli ja kirjallisuus, kirjoitustaidon koe, L23-tasolle digiopastusta klo 12.15-12.45 luokassa 2F
  • 18.3. ma YO: vieras kieli, pitkä oppimäärä: englanti, ranska, espanja, saksa, venäjä
  • 19.3. ti Minna Canthin ja tasa-arvon päivän aamunavaus juhla-aulassa klo 8.30
  • 20.3. ke YO: matematiikka, pitkä ja lyhyt oppimäärä
  • 21.3. to Frankofonia-aamunavaus juhla-aulassa klo 8.30, SYK:n Earth Hour klo 9-10, 3.-6. luokkien polttopalloturnaus, Abidisko 3.-6. luokkalaisille klo 18-20
  • 22.3. pe YO: uskonto, elämänkatsomustieto, yhteiskuntaoppi, kemia, maantiede, terveystieto, L23-tasolle digiopastusta klo 12.15-12.45 luokassa 2F
  • 25.3. ma YO: toinen kotimainen kieli, pitkä ja keskipitkä oppimäärä
  • 26.3. ti 4. jakson 6. palkin koe oppitunneilla klo 12.45–14.15
  • 26.-27.3. First Lego Leaguen SYKin aluekilpailu 5. luokkalaisille
  • 27.3. ke YO: psykologia, filosofia, historia, fysiikka, biologia, 4. jakson 7. palkin koe oppitunneilla klo 8.30–10.00
  • 28.3. to Pääsiäiskirkot ja vaihtoehtoiset tapahtumat: 3.-6. luokat klo 11.30-12.15 ja 7.-9. luokat klo 12.30-13.15, 4. jakson 1. palkin koe, IB2 Last Day of School
  • 29.3. Pitkäperjantai
  • 1.4. ma Toinen pääsiäispäivä
  • 2.4. ti 4. jakson 2. palkin koe
  • 3.4. ke 4. jakson 3. palkin koe
  • 4.4. to 4. jakson 4. palkin koe
  • 5.4. pe 4. jakson 5. palkin koe
  • 6.–13.4. Lukion 2-vuoden pitkän ranskan opiskelijat Lyonissa, Ranskassa
  • 8.–13.4. 8c:n saksanlukijat leirikoulussa Münchenissä, Saksassa
  • 8.4. ma Lukion kokeiden palautuspäivä, lukion Café Siesta klo 11.30–12.30 kirjastossa
  • 9.4. ti 5. jakso alkaa, lukion Studia Generalia klo 10.30–11.45 juhlasalissa
  • 10.4. ke klo 15-16, Oskari Penttinen esittelee kiinnostuneille opintoja Oxfordin yliopistossa
  • 10.–17.4. Lukion 2. vuoden pitkän venäjän opiskelijat Tashkentissa ja Samarkandissa, Uzbekistanissa
  • 15.–19.4. ma–pe 8. luokan venäjänlukijat leirikoulussa Riiassa, Latviassa
  • 16.4. ti Ylimääräinen kurssikoe klo 15.30–18.30 luokassa 3TW
  • 17.4. ke IB-linjan pääsykoe, Kevätkonsertti juhlasalissa klo 18.00
  • 18.4. to Amicin ja Molluscan muuttolinturetki Hankoniemelle
  • Kuvataiteen kerho Sykli kokoontuu viidennessä jaksossa seuraavina torstaina klo 15.15 kuvataiteen luokassa 3E: 18.4., 2.5., 16.5.
  • 19.4. pe Abien ylimääräinen koepäivä klo 9.00–11.00, Taidekirjan julkistamispäivä: koko koulun yhteinen päivänavaus klo 8.30 juhla-aulassa, luokkien 3-6 juhla klo 10.30–11.15 juhlasalissa, luokkien 7-9 ja lukion juhla klo 13.00–14.00 juhlasalissa, kutsuvierastilaisuus klo 16.00–18.00 juhlasalissa ja -aulassa, lukion opettajakokous klo 7.45-8.30
  • 19.–26.4. Lukion toisen vuoden pitkän saksan opiskelijat Korschenbroichssa, Saksassa
  • 22.–24.4. Musiikkiopiston kevätmatineat
  • 22.-27.4. 8a:n saksanlukijat leirikoulussa Saksassa
  • 24.4. ke Peruskoulun ulkosiivouspäivä, IB-yo-kokeet alkavat
  • 25.4. to IB-yo-koe
  • 26.4. pe Luokat lavalla, IB-yo-koe
  • 29.4. ma 9.-luokkalaisten vapaaehtoinen fysiikan valtakunnallinen koe klo 10.15
  • 30.4. ti Perusopetuksen vappujuhlintaa, 3-6 luokat 3.tunti ja 7-9 luokat 5. tunti, koulu päättyy klo 13.30, Lukudiplomijuhla 3.–6. luokat
  • 1.5. ke Vappu, IB-yo-koe
  • 2.5. to IB-yo-koe, klo 12.15-12.45, Utu Kaita pitää kiinnostuneille Laskuvarjojääkäri-infon
  • 3.5. pe IB-yo-koe, 6. ja 9. luokan matematiikan valtakunnallinen koe
  • 4.–11.5. Arktika-retket Virolahdelle
  • 6.5. ma IB-yo-koe
  • 7.5. ti IB-yo-koe, L22-tason yo-info klo 12.20, peruskoulun kemian valtakunnallinen koe klo 10.15–11.15,  5.–6. luokkien teatterikerhon esitykset klo 18.00
  • 8.5. ke IB-yo-koe, eurovaalipaneeli klo 12.45–13.30, 8. luokkien CMI-luento klo 12.45-14.15 kirjastossa
  • 9.5. Helatorstai, IB-yo-koe
  • 10.5. pe IB-yo-koe Vanhempainyhdistyksen Flooran päivän tapahtuma
  • 12.–18.5. 8d leirikoulussa Ranskassa
  • 13.–17.5. 9c:n saksanlukijat leirikoulussa Münchenissä, Saksassa
  • 13.–18.5. 8b:n ranskanlukijat leirikoulussa Ranskassa
  • 13.–17.5. lukion historian opiskelijoiden matka Roomaan, Italiaan
  • 13.5. ma IB-yo-koe
  • 14.5. ti IB-yo-koe, Päivätyökeräys, UNICEF-kävely
  • 15.-16.5. 8. luokkien CMI-työpajoja ja -simulaatioita klo 8.30-10, 10.15-11.45 ja 12.45-14.15
  • 15.5. ke IB-yo-koe, Abinäytelmä klo 13.45–14.30
  • 16.5. to IB-yo-koe
  • 17.5. pe IB-yo-koe, 9. luokkalaiset Kallion lukion musikaalissa Savoy-teatterissa klo 12
  • 20.–22.5. 9. luokkien Retkeily- ja seikkailukurssien retket
  • 20.5. ma 5. jakson 7. palkin koe klo 14.30–16.00, Opettajainkokous klo 14.45 alkaen
  • 21.5. ti 8. luokkien lehtoretket, uusien 3.-luokkalaisten tutustumistilaisuus, 5. jakson 6. palkin koe oppitunneilla klo 12.45–14.15
  • 22.5. ke 8. luokkien lehtoretket, 5. jakson 3. palkin koe
  • 23.-24.5. 8. luokkien CMI-työpajoja ja -simulaatioita klo 8.30-10, 10.15-11.45 ja 12.45-14.15
  • 23.5. to 5. jakson 4. palkin koe, Vanhempainraati klo 18.00 kirjastossa, Vanhempainyhdistyksen vuosikokous klo 19.00
  • 24.5. pe 8. luokkien historian retket, 5. jakson 5. palkin koe
  • 27.5. ma Yläkoulun väittelytapahtuma, perusopetuksen koulupäivä 8.30–12.30, 5. jakson 1. palkin koe, työpaikkakokous klo 13.30
  • 28.5. ti Perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–12.30, 5. jakson 2. palkin koe, 9.-luokkalaisten yhteisvalokuva klo 10.00, Ysigaala klo 12.30, 9.-luokkalaisten juhlat klo 16.00–22.00, alakoulun pesisturnaus
  • 29.5. ke Lukion ylimääräinen kurssikoe klo 8.30–11.00 luokassa 3TW, perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–12.30, lukion Teinikunnan järjestämä toimintailtapäivä klo 11.15–14.00, 9. luokat vastaan opettajat -pesäpallo-ottelu klo 12.30–13.30, yläkoulun pesisturnaus
  • 30.5. to Perusopetuksen koulupäivä klo 8.30–12.30, lukion selityspäivä klo 8.30–12.00: 1. palkki klo 8.30, 2. palkki klo 9.00, 3. palkki klo 9.30, 4. palkki klo 10.00, 5. palkki klo 10.30, 6. palkki 11.00 ja 7. palkki klo 11.30, lakkiaisharjoitukset klo 18.00
  • 31.5. pe Retkipäivä
  • 1.6. la Lukuvuoden päätösjuhlat: klo 8.00 luokat 7–9 ja L23, klo 9.15 luokat 3–6, klo 10.30–12.15 ylioppilaiden juhla L21&IB2 ja L22&IB1
  • 10.6. ma Perusopetuksen ja lukion ylimääräinen koetilaisuus klo 9.00–12.00

 

Lukuvuosi 2024–2025

Syyslukukausi to 8.8. – pe 20.12.2024 (92 päivää)

  • työlauantai, perusopetus la 5.10. (syysmarkkinat)
  • syysloma ma 14.10. – pe 18.10. (viikko 42)
  • työlauantai, lukio la 16.11. (VI palkin koe)
  • itsenäisyyspäivä pe 6.12.
  • syyslukukauden päätöspäivä pe 20.12.
  • joululoma ma 23.12.2024 – ma 6.1.2025

Kevätlukukausi ti 7.1. – la 31.5.2025 (95 päivää)

  • abien koulutyö päättyy to 6.2.
  • talviloma ma 17.2. – pe 21.2. (viikko 8)
  • pääsiäinen pe 18.4. – ma 21.4.
  • vappuvapaa to 1.5. – pe 2.5.
  • helatorstai to 29.5.
  • kevätjuhlat la 31.5.2025